УЗД слинних залоз
Ультразвукова діагностика щелепно-лицьової області становить великий професійний інтерес, оскільки тут зустрічаються захворювання всіх нозологічних груп (від запальних, аутоімунних і дегенеративно-дистрофічних до пухлинних), а також різноманітні вади розвитку (ангіодісплазії, лімфангіоми, вроджені кісти). Черезшкірна ехографія має досить високу інформативність при обстеженні обличчя і шиї.
УЗД слинних залоз є одним з найбільш ефективних способів діагностики захворювань в даній сфері, включаючи сіалоаденіти, вроджені патології, травми і пухлини. Цей метод відрізняється максимальною інформативністю. При цьому зробити УЗД слинних залоз можна абсолютно безболісно і нешкідливо. Як правило, УЗД слинних залоз роблять разом з УЗД лімфатичних вузлів, так як вони дуже часто взаємопов’язані і залежні. В сукупності обидва свідчення дозволяють отримати більш точну картину і поставити правильний діагноз.
При запальних захворюваннях привушних залоз ехографія дозволяє провести диференціальну діагностику різних форм паротиту, виявити сіалодохіт – запалення в протоках слинних залоз, розпізнати запалення всереденіжелезістих лімфатичних вузлів (лімфаденіт) і уточнити його стадію. Все це по суті є розмежуванням хірургічної та нехірургічної патології привушних залоз.
Нормальне функціонування слинних залоз має велике значення для всього організму. Вони забезпечують вироблення слини, беруть безпосередню участь у травленні, впливають на роботу органів внутрішньої секреції.
У порівнянні з іншими напрямками застосування відлуння графії, ультразвукове дослідження щелепно-лицьової області виконується значно рідше. Це пов’язано, з одного боку, з клінічної відокремленістю стоматології та щелепно-лицевої хірургії, яка не дозволяє лікарям ультразвукової діагностики загальної практики отримати достатній досвід досліджень даної області, а з іншого – з деяким консерватизмом стоматологів та щелепно-лицевих хірургів, які вважають основним для них діагностичним методом рентгенологічне дослідження. Їх скептицизм щодо ультразвукового дослідження заснований на тому, що практично всі м’якотканинні структури щелепно-лицевої ділянки доступні пальпації, а шкіра і слизові оболонки – огляду.
Показання для УЗД слинних залоз є такі симптоми, які проявляються більш-менш інтенсивно:
- Біль під нижньою щелепою.
- Неприємне відчуття при ковтанні.
- Кісти слинних залоз
- Патологія щитовидної залози.
- «Проблеми», (біль) при прорізуванні зубів «мудрості»
- Збільшення слинної залози: сама залоза збільшується в розмірах, набуває округлої форми, на дотик досить щільна, без зусиль прощупується;
- Хворобливі відчуття: в горлі, щоці, вусі, гландах. Залежно від джерела запалення біль може віддавати в скроню, потилицю, провокувати головний біль;
- Відчуття тиску: в залежності від характеру і ступеня запалення присутній більш-менш помітне відчуття «розпирання». При формуванні гнійного запалення можливий його прорив з зовнішньої або внутрішньої сторони;
- Гіпертермія: як будь-який запальний процес, слинні залози, при занесенні в них інфекції, можуть провокувати підвищення температури тіла.
Як правило, процедура призначається при скаргах пацієнта на сильні болі в слинних залозах, які виникають на тлі загального погіршення самопочуття і підвищення температури тіла. Збільшені розміри залоз дозволяють говорити про наявність гострого запального процесу. Однак для винесення точного діагнозу потрібно зробити УЗД слинних залоз.
До числа найбільш поширених причин запалення можна віднести інфекції, які проникають при механічних пошкодженнях залоз, наприклад, ворсинками зубної щітки або грубої їжею.
Основні види захворювань слинних залоз
- Дистрофічні, в тому числі сіалоденози і сіалози;
- Сіалоліт – запальне захворювання, хронічне і гостре, бактеріального або вірусного характеру (епідемічний паротит);
- Калькульозний сіалоаденіт (слюнокам’яна хвороба): 80% слинних каменів утворюються в піднижньощелепній залозі і 20% в привушної залозі;
- Розширення протоку. Стриктура
- Кісти: кісти протоків слинних залоз, дизонтогенетичні аномалії протоків, вторинні кісти.
- Вроджені патології;
- Травми слинних залоз;
- Пухлини: 78% є доброякісними, 13% злоякісними, 5% метастатичними.
Підготовка до УЗД слинних залоз
Вікових обмежень та спеціальної підготовки пацієнта до проведення ехографічного дослідження не потрібно.
Сама процедура займає близько 20 хвилин і виконується для пацієнта абсолютно безболісно.
В нашому діагностичному центрі МЕДІС УЗД привушних і підщелепних слинних залоз з лімфовузлами виконуються тільки лікарями, які пройшли спеціальне навчання.
Як проводиться УЗД слинних залоз
Пацієнт розташовується на кушетці лежачи на спині, закинувши голову назад і повернувши в бік.
Лікар-фахівець, який проводить діагностику, обстежує привушні і підщелепні слинні залози з правого і лівого боку в поперечній і поздовжній площинах. Огляд проводиться з усіх доступних ракурсів.
Після завершення процедури пацієнт відразу отримує результати на руки, де докладно описані виявлені патології, ступінь їх складності і характер перебігу, якщо можливо – розкриваються причини виникнення захворювання.