Ультразвукове дослідження судин шиї
Ультразвукове дослідження судин шиї є високоефективним, безпечним і простим методом, що дозволяє діагностувати цілий спектр судинних патологій. Їх своєчасне виявлення дозволяє швидко і правильно здійснити комплекс медичних заходів і запобігти небезпечні ускладнення.
Дуплексне (триплексное) сканування є найбільш сучасним і інформативним методом вивчення судин – артерій і вен, дозволяє візуалізувати судини і одночасно отримувати кровотік в них, використовуючи ефект Доплера. Метод об’єднує в собі візуалізацію судин і оточуючих судину тканин в сірошкальному (чорно-білому) режимі, дослідження кровотоку в просвіті судини за допомогою колірного доплерівського кодування (КДК) і спектрального допплерівського аналізу.
Регулярно проводити УЗД брахіцефального відділу рекомендується всім. У ряді випадків така діагностика є життєво необхідною і тому обов’язковою. Мова, перш за все, йде про наявність судинно-мозкової недостатності, яка проявляється запамороченнями, втратами свідомості, слабкістю в кінцівках, випаданням полів зору та іншими ознаками.
Виявити конкретне порушення, що викликає кисневе голодування мозку покликане ультразвукове дослідження судин шиї . У його ході оцінюється стан хребетних, сонних, підключичних артерій і самого брахіцефального стовбура.
УЗД судин шиї здатне виявити звуження просвіту в артеріях з визначенням ступеня захворювання, патологічні зміни в судинах, може визначати стан їх стінок, потовщення в них і атеросклеротичні бляшки, виявити тромби, що утворилися. На УЗД встановлюється ступінь їх закупорки судин.
Показання до проведення УЗД судин шиї
- Асиметрія або відсутність пульсу і тиску в руках;
- Артеріальна гіпертонія, особливо хронічна;
- Перенесені інфаркт або інсульт;
- Відомості про захворювання родичів на цукровий діабет, інфарктами та інсультами;
- Наявність пульсуючих утворень в області шиї;
- Наявність епілептичних припадків;
- Раніше мали місце патології судин шиї та операції на них;
- Порушення координації і рівноваги;
- Запаморочення, в тому числі при повороті голови;
- Незрозумілі і раптові втрати свідомості;
- Мушки перед очима;
- Шум в голові і вухах;
- Мігренозний стан;
- Часті оніміння і слабкість в кінцівках;
- Порушення мови;
- Вегетосудинна дистонія;
- Цукровому діабеті;
- Підозри на інфаркт міокарда, інсульт або після нього;
- Стенокардії;
- Порушеннях згортання крові та інших випадках.
В яких випадках призначається ультразвукове дослідження судин шиї
- При скаргах на головний біль, на раптові втрати свідомості;
- При запамороченнях пов’язані з поворотом голови;
- Пацієнти з надмірною масою тіла – ожиріння;
- При підвищенні рівня холестерину;
- При підозра на утруднення венозного відтоку з порожнини черепа;
- Крім того, УЗДГ використовується для оцінки ефективності проведеного лікування і для визначення показань до операції.
Фактори ризику ураження судин головного мозку
Куріння, гіперліпідемія, артеріальна гіпертензія, цукровий діабет, підвищення рівня холестерину і тріглеціридів в крові, надмірна вага, куріння і т.д.
Цілі дослідження судин шиї
- виявлення стенозів (звужень) і закупорки в судинах, оцінка їх значимості в розвитку захворювання і в порушенні кровотоку;
- виявлення перших (доклінічних) ознак системної судинної патології;
- контроль ефективності лікування;
- оцінка місцевих і центральних механізмів регуляції тонусу судин;
- оцінка резервних можливостей кровообігу в судинах головного мозку;
- виявлення вад розвитку судин, аневризм, соустій, спазму судин, порушень венозного кровообігу;
- оцінка ролі виявленої патології і походження клінічних симптомів у пацієнта.
Що може визначити УЗД судин шиї
Перш за все, звуження (стеноз) просвіту судини, і як наслідок, зменшення кровотоку в зоні ураженої артерії. Найчастіше причиною стенозу є атеросклеротична бляшка, при цьому ступінь стенозу оцінюється у відсотках. Наслідки такої бляшки дуже серйозні. По-перше, порушується безпосередньо кровотік, біля бляшки виникають завихрення, що може призводити до тромбозу артерії і розвитку інсульту в зоні кровопостачання артерії.
В умовах стресу або підвищення артеріального тиску (гіпертонії) може наступати перерозподіл кровотоку, в цьому випадку уражена артерія не зможе забезпечити адекватне надходження крові до головного мозку, в результаті – знову інсульт.
При УЗД судин можна також виявити патологічну звивистість артерії, яка призводить до різкого порушення кровотоку. Зазвичай при гіпертонічній хворобі сонні або хребетні артерії подовжуються, утворюючи вигини під гострим кутом. Кров з труднощами проходить через перегин артерії, і розвиваються симптоми хронічної судинно-мозкової недостатності. Під час гіпертонічного кризу просвіт артерії може перегнутися повністю, що призводить до розвитку інсульту. Іноді вигини бувають вродженими, але до певного часу вони не виявляються.
Також можна виявити різні аномалії судин, як вроджені, так і придбані, з яких найбільш небезпечними є аневризми судин. Аневризма – це округле або мішковидне розширення стінок артерій головного або спинного мозку. Вона небезпечна тим, що може розірватися в будь-який момент, що призводить до геморагічного інсульту.
Ультразвукова доплерографія (УЗДГ) судин шиї
Методика включає в себе дослідження сонних артерій, підключичних і хребетних артерій, вен шиї.
Зображення при ультразвукових дослідженнях судин голови і шиї виходить за рахунок того, що ультразвукові хвилі, які випромінює спеціальними УЗ датчиками, проходячи крізь кровоносну судину, по-різному відбиваються від клітин крові (еритроцитів), в залежності від того як вони переміщаються всередині судини (залежить від напрямку і швидкості кровотоку). Відбиті хвилі уловлюються УЗ датчиком і після перетворення в електричні імпульси відображаються на моніторі в режимі реального часу у вигляді графіків і кольорових фотографій, які представляють потік крові через кровоносні судини. УЗДГ судин дозволяє побачити в режимі реального часу судини «зсередини», тим самим, даючи можливість визначити зміни кровотоку в судинах пов’язані зі спазмом, звуженням або тромбозом.
Під час доплерографії можна вивчити лише одну функцію – прохідність судини. Крім того, в клініці виконується дуплексне сканування судин (УЗДС), що дозволяє оцінити одночасно дві функції – дослідити анатомію судин і оцінити швидкість кровотоку, а також триплексне сканування – вивчення трьох функцій, в тому числі: вивчення анатомії судин; оцінка кровотоку; точна оцінка прохідності судин в колірному режимі.
Підготовка і проведення УЗДГ судин шиї
УЗД судин шиї не вимагає спеціальних підготовок і абсолютно безпечно, не має протипоказань. Дослідження проводиться лежачи або сидячи, лікар-фахівець водить датчиком по шиї, який змазаний гелем, відстежуючи отримувані зображення на моніторі. Точність результату УЗД судин шиї залежить від кваліфікації і досвіду лікаря-фахівця, що виконує процедуру, так як потрібно вміти грамотно і правильно проінтерпретувати отримані з монітора дані. Вся процедура займає близько 20-30 хвилин. Відразу після дослідження Ви можете приступити до свого звичайного способу життя.
Висновок видається на руки відразу по закінченні дослідження. Інтерпретує результати лікар УЗД, він же може обговорити з вами результати, але остаточне слово залишається за лікарем, який направив Вас на УЗД.
Переваги УЗДГ судин шиї
Більшість ультразвукових досліджень є неінвазивним (без голки або ін’єкції) і, як правило, безболісні.
Ультразвук є широкодоступним і дешевше, ніж інші методи візуалізації.
Під час УЗД не використовується іонізуюче випромінювання.
Ультразвукове сканування дає чітке уявлення про м’які тканини, які не відображаються на рентгенівських зображеннях.
Ультразвукове дослідження проводиться в реальному часі.
Чи існують ризики при проведенні УЗДГ судин шиї
При стандартних діагностичних ультразвукових дослідженнях фактори шкідливого впливу на людини не виявлено.
Обмеження у УЗДГ судин шиї
Ультразвук є одним з інструментів, що використовуються для діагностики захворювань судин, але він не замінює ангіографію, в тому числі ангіографію, виконану на комп’ютерному або магніторезонансному томографі, яка може знадобитися для уточнення діагнозу.
Дрібні судини важче оцінити при ультразвуковому дослідженні, ніж більші.
Звапніння, що виникають в судинах в результаті атеросклерозу, можуть перешкодити проходженню ультразвукового променя.
Діагностична цінність УЗД, як і інших діагностичних методів (рентген, мамографія, комп’ютерна та магнітно-резонансна томографія та ін.) прямо пропорційна хорошому обладнанню та професіоналізму лікаря.