УЗД органів черевної порожнини (УЗД ОЧП), УЗД шлунково-кишкового тракту (УЗД ШКТ)
Дане обстеження включає діагностику таких органів як печінку, жовчний міхур, підшлункову залозу, селезінку, судини, зачеревинного простору.
При цьому дослідженні оцінюються розміри, структура, васкуляризація внутрішніх органів, наявність змін в структурі органів, вивчення додаткових утворень: кіст, каменів, пухлин, злоякісних утворень.
УЗД печінки
Ультразвукове дослідження печінки , в нашому УЗД кабінеті, дозволяє отримати достовірну інформацію про функціонування органу, виявити в ньому зміни. За допомогою сучасного іноваційного обладнання, досвідчений фахівець визначить розміри печінки, стан судин і структуру органу. Наші висококваліфіковані лікарі проаналізують відхилення параметрів і, при необхідності, призначать ефективне лікування.
Ультразвукове дослідження є найбільш інформативним і доступним методом діагностики, безпечним і безболісним для самого пацієнта, для діагностики хвороби печінки .
Печінка найбільший залозистий орган в організмі людина, масою до 1,5 – 2 кг. Розташована в черевній порожнині під діафрагмою, в правому підребер’ї, складається з двох частин: правої і лівої.
Печінка бере участь в процесі перетравлення їжі, виділяючи жовч. Потім жовч надходить по печеночному і жовчному протоку в жовчний міхур, де накопичується. У жовчному міхурі може збиратися до 60 мл жовчі. Жовч посилює моторику кишечника, сприяє розщепленню жирів, підвищує активність ферментів кишечника і підшлункової залози, нейтралізує кисле середовище шлункового вмісту. Жовч забезпечує всмоктування амінокислот, холестерину, жиророзчинних вітамінів і солей кальцію, пригнічує розмноження бактерій. Печінка регулює баланс білків, жирів і вуглеводів.
Вона нейтралізує різні шкідливі і токсичні речовини, які надходять в організм або є результатом розпаду речовин. Печінка виконує захисну функцію, будучи бар’єром для токсичних речовин. Одна з головних задач печінки – очищення крові, саме тут відбувається нейтралізація всіх отрут, що проникають в організм ззовні.
Однак, на жаль, її можливості не безмежні. Існують захворювання, які призводять до загибелі клітин печінки і, отже, втрати або погіршення всіх її безцінних функцій. «Посадити» печінку – дуже небезпечно і вкрай небажано. Природно, після її обстеження хочеться швидше дізнатися, що ж сталося, і чи можна розраховувати на одужання.
Показання до ультразвукової діагностики печінки
- при підозрі на більшість захворювань печінки (гепатит, цироз печінки та ін.);
- при підозрі на доброякісну або злоякісну пухлину печінки;
- діагностика локалізації та кількості метастазів при злоякісних захворюваннях;
- при підозрі на абсцес (порожнину з гноєм) в печінці або наявність паразитів (наприклад, ехінококоз);
- збільшення печінки;
- наявність асциту;
- біль в правому підребер’ї;
- при травмах черевної порожнини;
- з метою контролю проведеного лікування захворювань печінки;
- за результатами лабораторних аналізів, що вказують на захворювання печінки;
- при гінекологічних захворюваннях, а також як етап в підборі методів гормональної контрацепції у жінок;
- періодичний профілактичний огляд.
Ультразвукова діагностика печінки допомагає виявити
- хронічний і гострий гепатити;
- метастази при онкологічних захворюваннях;
- кістозні утворення і кісти;
- цироз печінки;
- гемангіоми;
- кальцинати печінки;
- портальну гіпертензію;
- гепатоми;
- стеатоз;
- зміни пов’язані із захворюваннями серця, серцевою недостатністю
- і багато іншого.
УЗД жовчного міхура
Жовчний міхур – мішкоподібний резервуар, в якому накопичується жовч, яку виробляє печінка. Основна роль жовчного міхура і жовчних проток полягає в накопиченні і виведенні жовчі. В добу в печінці людини утворюється до 2 літрів жовчі. Основними захворюваннями жовчного міхура є: жовчнокам’яна хвороба , поліпи, холецистит та дискінезія жовчного міхура.
Ультразвукове дослідження жовчного міхура та жовчних проток має певні переваги перед рентгенологічним дослідженням (холецистографія, внутрішньовенна холеграфія і ін.), так як повністю виключає променеве навантаження на пацієнта, дозволяє проводити дослідження у дітей та вагітних жінок, а також при зниженні функції печінки і нирок.
Показання до УЗД жовчного міхура і жовчних проток є:
- гострий і хронічний холецистит;
- жовчнокам’яна хвороба;
- жовтяниця;
- пухлина;
- водянка і емпієма жовчного міхура;
- поліпи;
- дискінезія жовчного міхура;
- стан після холецистектомії або інших операцій на жовчовивідних шляхах.
При дослідженні жовчного міхура оцінюють його стан, форму, величину, дихальну рухливість, стан зовнішніх і внутрішніх контурів, товщину стінок, структуру стінки, додаткові включення в порожнині жовчного міхура, евакуаторну функцію органу.
При дослідженні жовчних проток визначають їх положення, діаметр, стан стінок, наявність додаткових включень в просвіті.
УЗД підшлункової залози
Підшлункова залоза – велика травна і ендокринна залоза, володіє внутрисекреторною і зовнішньосекреторною функціями. Внутрішня секреція – це виробництво гормонів, зовнішня – виділення панкреатичного соку, який містить травні ферменти.
Де розташована підшлункова залоза?
В проекції на черевну стінку підшлункова залоза розташовується на 5 – 10 см вище рівня пупка. Підшлункова залоза складається з трьох розташованих послідовно справа наліво відділів: головки, тіла і хвоста, її маса до 70 – 80 г.
УЗД підшлункової залози є найефективнішим і найпоширенішим сучасним методом діагностики патологій цього органу. Ізольоване дослідження залози проводиться дуже рідко – діяльність цього органу безпосередньо пов’язана з функціонуванням інших органів травного тракту, особливо печінки, тому найчастіше ультразвукові дослідження підшлункової проводять при комплексному ультразвуковому обстеженні органів черевної порожнини (УЗД ОЧП) . Процедура обстеження підшлункової залози дозволяє візуалізувати орган в різних проекціях, провести максимально точну оцінку його стану, виявити наявність і стадію захворювання.
В процесі УЗД підшлункової залози
- визначається розташування органу щодо хребта і судин, форма і розміри;
- оцінюється ехогенність паренхіми, ехоструктура органу, стан панкреатичної протоки;
- встановлюється місцезнаходження новоутворень і їх якісні показники, будь-які структурні і вогнищеві зміни.
УЗД підшлункової залози проводиться при наступних симптомах
- тривала і регулярно повторювана біль у верхній частині живота або в області лівого підребер’я;
- при виявленні змін форми і контурів дванадцятипалої кишки, виявлених при рентгенологічному дослідженні;
- різка втрата ваги без видимої причини;
- поява жовтяниці у хворого;
- розлади стільця, виявлення в калових масах неперетравлених грудок їжі;
- зміни в результатах лабораторних досліджень, підозрілі щодо захворювань підшлункової залози;
- при виявленні змін в задній стінці шлунка, виявлених раніше при фіброгастродуоденоскопії (ФГДС).
У нашому центрі фіброгастродуоденоскопія (ФГДС) проводиться на японському апараті OLYMPUS
Показання для УЗД підшлункової залози
- запальний процес (гострий і хронічний панкреатит);
- кісти і пухлини;
- камені в протоках;
- панкреонекроз (некротичне розплавлення залози);
- захворювання панкреатодуоденальної зони (дуоденіт, папіліт, а також рак фатерова соска, жовчокам’яна хвороба);
- травми черевної порожнини;
- планова операція на органах черевної порожнини;
- хвороби травної системи;
- біль в животі, особливо в лівому підребер’ї;
- відчуття важкості після прийому їжі;
- здуття живота;
- проноси, що чергуються із запорами;
- жовтушність шкірних покривів і слизових;
- цукровий діабет.
Підготовка
Дана процедура вимагає попередньої підготовки. Так, пацієнт зобов’язаний дотримуватися бесшлакової дієти протягом трьох днів до того, як пройти діагностику. Безпосередньо в день обстеження забороняється пити, їсти.
УЗД селезінки
Селезінка є найбільшим органом імунної системи, довжина якого досягає 12см, а вага 150-200г. Вона розташовується в лівому підребер’ї.
Функції її досить різноманітні, але всі їх можна вважати допоміжними
- селезінка відіграє роль фільтра: її клітини мають здатність розчиняти і поглинати потрапляючі в потік крові пошкоджені еритроцити, бактерії та інші чужорідні речовини;
- сприяє формуванню імунітету – вона виробляє антибактеріальні тіла, що підвищують стійкість організму до інфекційних захворювань;
- селезінка служить підсобним резервуаром крові – при необхідності запас крові, що знаходиться в ній, надходить в загальний кровотік.
Проте видалення селезінки не тягне за собою будь-яких порушень в життєдіяльності організму, так як її функції компенсуються лімфатичними вузлами.
Необхідність видалення селезінки виникає зазвичай при травмах, що супроводжуються її розривом і кровотечею.
Підготовка для УЗД органів черевної порожнини (ОЧП)
Для зменшення перешкод, зумовлених наявністю газу в кишечнику, рекомендується протягом 2-3 днів дотримання дієти, бідної на клітковину, виключення з раціону продуктів, що підсилюють газоутворення в кишечнику: чорний хліб, молоко, горох, квасолю, капусту, свіжі овочі і фрукти. Якщо Ви страждаєте підвищеним газоутворенням рекомендується прийняти Еспумізан по 2 таблетки 3 рази на день, або протягом трьох днів до дослідження приймати МЕЗИМ (панкреатин, холензим), по 1 таблетці 3 рази на день, або відвар ромашки, кропу.
Не рекомендується проводити УЗД черевної порожнини відразу після рентгеноконтрастного дослідження шлунково-кишкового тракту (наприклад, після ірригоскопії, гастрографіі), а також після ендоскопічного дослідження (ФГДС, колоноскопія). Якщо ж такі дослідження проводилися, потрібно обов’язково повідомити про них лікаря ультразвукової діагностики.
Перед УЗД черевної порожнини не рекомендується жувати гумку, смоктати льодяники. Курити також небажано, так як це може призвести до спазму шлунка і в підсумку до неправильного діагнозу.
Якщо пацієнт регулярно приймає лікарські препарати, відміняти лікування в зв’язку з УЗД не можна, але слід повідомити про прийнятих ліках лікаря. Не рекомендується приймати спазмолітики перед дослідженням.
На УЗД ОЧП бажано принести результати попередніх ультразвукових досліджень, якщо вони були. Це допоможе лікарю оцінити динаміку змін.
В діагностичному центрі «Медіс» Ви можете отримати консультацію лікаря-гастроентеролога з питань захворювань органів травної системи.