Передміхурова залоза – орган, що виробляє спеціальний сік, який грає важливу роль у формуванні сперми. Це залозистий орган, який розташований під сечовим міхуром і охоплює початковий відділ уретри – сечівника. За формою нормальна простата нагадує каштан. У здорового чоловіка середні розміри простати становлять: довжина 2,5-3,5 см, ширина 2,5-4,0 см, товщина 1,7-2см. Вага близько 20 грам.
При УЗД передміхурової залози досліджуються її форма, будова, розміри, структура і капсула, а також розміри і будова насінних бульбашок. Під час обстеження можна виявити різні пухлинні і кістозні утворення, збільшення розмірів, наявність ущільнень, ступінь васкуляризації (кровотік) при кольоровому допплерівському картуванні.
Одночасно обстежується сечовий міхур, захворювання сечового міхура (пухлини, поліпи, потовщення стінок). Вимірюється обсяг залишкової сечі – має значення при збільшенні передміхурової залози, порушення сечовипускання.
Функції передміхурової залози:
- Вироблення секрету передміхурової, який є складовою частиною сперми.
- Грає роль клапана – закриває вихід із сечового міхура під час ерекції.
- Величина секреції різко посилюється під впливом парасимпатичних імпульсів і андрогенів.
- Передміхурову залозу називають другим серцем чоловіка, так як вона грає важливу роль в сексуальному і репродуктивному житті.
- Одна з її функцій – участь у викиді сперми в уретру при статевому акті. Сік передміхурової залози при цьому змішується зі спермою, що важливо для рухливості сперматозоїдів і зниження кислотності в піхві.
- Передміхурова залоза відіграє роль і в сексуальному житті чоловіка, і при її патології відбуваються різні відхилення, наприклад, порушення ерекції та еякуляції.
Захворювання передміхурової залози:
- запальні (гострий або хронічний простатит),
- незапальні доброякісні (гіперплазія передміхурової залози або аденома простати),
- злоякісні пухлини (рак передміхурової залози).
Що стосується УЗД сечового міхура, то дане дослідження дозволить виявити аномалії розвитку сечового міхура, камені, а також пухлини. Варто зазначити, що пухлини саме сечового міхура в переважній своїй більшості є злоякісними, а тому УЗД сечового міхура дуже важливо для своєчасної постановки діагнозу і своєчасному ж лікуванні.
Підготовка до УЗД сечового міхура
Підготовка УЗД сечового міхура полягає в тому, щоб пацієнт в момент узд відчував позиви до сечовипускання, тому за годину-дві перед дослідженням слід випити 1-1,5 літра негазованої рідини.