Ультразвукове дослідження органів мошонки
Калитка знаходиться внизу кореня статевого члена, і містить в собі яєчка і їх придатки, а також дистальну частину сім’яних канатиків.
Крім огляду та пальпації, дієвим методом обстеження і виявлення хвороби на ранній стадії розвитку є УЗД мошонки . Ультразвук дає детальну картину про структуру тканин і дозволяє оцінити кровообіг в органі. УЗД – це безболісний і швидкий діагностичний метод, який займає близько 20 хвилин. При виявленні лікарем аномалій може доходити і до 30 хвилин. Раннє виявлення патології дозволяє своєчасно розпочати лікування і уникнути порушення дітородної функції. Любий симптом, будь то тягнуча біль в мошонці або поява ущільнень, може означати серйозну проблему, впливати на сперматогенез і статеве життя. УЗД робиться не тільки при наявності до нього свідчень, але і в якості профілактичного заходу (велику цінність УЗД має при виявленні пухлини яєчка).
Переваги УЗД органів мошонки
- Ультразвукові дослідження вважаються неінвазивними і безболісними.
- Ультразвук зручний, доступний, і в той же час ефективний.
- При проведенні УЗД джерела радіації не застосовуються.
- Ультразвук добре візуалізує навіть м’які тканини, які при рентгенівському дослідженні практично неможливо розглянути.
- Ультразвукове дослідження на здоров’я негативно не впливає, а значить, його можна повторювати настільки часто, наскільки це необхідно.
- При ультразвуковому дослідженні зображення виходить в реальному часі, тому його можна використовувати і для голкової біопсії, аспірації
Показання до проведення УЗД органів мошонки
- болі в області проміжності, мошонки і її відтоках;
- зміна розміру і форми, поява припухлості або ущільнень збільшення яєчка в обсязі;
- наявність розширених вен в області мошонки, підозра на варикоцеле;
- при виявленні пухлиноподібних утворень в яєчку і поза ним;
- травма органів мошонки (забій, особливо з утворенням гематоми, ушкодження тканин);
- гемоспермія (наявність крові в спермі), що може бути першою ознакою злоякісного ураження яєчка;
- еректильна дисфункція (неможливість досягнення ерекції);
- чоловіче безпліддя;
- діагностика і спостереження за кістою, пухлиною, лімфомою, варикоцеле (розширення вен сім’яного канатика) і ін.;
- підозри на пахову грижу з частковим заходом в мошонку;
- спостереження за станом органу після проведених на ньому операцій;
- підозри на запальні захворювання яєчок і мошонки (орхіт, епідидиміт, орхоепідидіміт);
- зменшення одного або обох яєчок у розмірі, що супроводжується відвисання мошонки з однієї або обох сторін відповідно;
Крипторхізм – аномалія яєчок, що характеризується їх відсутністю (одного або обох відразу) або нестандартним положення в паховій області;
- статеве дозрівання раніше терміну, або ж, навпаки, наявність ознак його уповільнення;
- зміна показань спермограми;
- збільшення лімфатичних вузлів, які можуть вказувати на наявність злоякісного утворення в яєчках;
- спостереження за раніше виявленими пухлинами, інфекціями і лейкемії;
- ендокринні захворювання;
- уточнення діагнозу;
- профілактика;
- підозра на стороннє тіло в органах мошонки.
Протипоказань до проведення УЗД немає.
Як робиться УЗД органів мошонки
До процедури не потрібно спеціально готуватися. Пацієнт заходить в кабінет і лягає на кушетку. Лежачи на спині, чоловік рукою фіксує статевий член, злегка притискаючи його до живота. Лікар накладає деяку кількість гелю на ультразвуковий датчик і шкіру (гель після дослідження видаляється паперовим рушником). На виході виходить поздовжня, поперечна і коса томограма правої і лівої частин мошонки. Оцінюються розміри, товщина стінок і ехоструктура яєчка і придатків, венозних сплетінь; фіксуються наявні відхилення (пухлини, потовщення, утворення та ін.). Про пошкодження яєчок свідчить неоднорідна ехоструктура, збільшення розміру або нерівність контурів, в районі досліджень може визначатися деяка кількість рідини. Про патології говорять збільшені розміри придатків (в основному збільшується хвостова частина). У нормі ехоструктури органів мошонки однорідна, а щільність – середня.
Даний метод відноситься до первинної діагностичної міри, що сприяє виявленню наявності патологій чоловічого здоров’я.
Не треба говорити про важливість раннього виявлення захворювань, оскільки від цього безпосередньо залежить наше здоров’я, і тривалість життя
При необхідності оцінки стану мошонки і параметрів кровотоку в ній проводиться ультразвукова доплерографія судин мошонки. Процедура дозволяє виявити справжні чинники, які стали причиною багатьох захворювань (наприклад, варикоцеле). Також можливо точне визначення присутності перекрут яєчка. При звичайному УЗД дана патологія виявляється неточно. Допплерографія мошонки є цілком доступним і інформативним дослідженням.
Чи є ризики від проведення УЗД?
Ультразвукові хвилі, за допомогою яких проводиться процедура, не є радіаційними, тому шкоди від даного дослідження не заподіюється. Клінічні дослідження не виявили шкідливого впливу ультразвуку на здоров’я пацієнта.
УЗД органів мошонки є необхідним заходом для своєчасної діагностики захворювань ще на самому ранньому етапі їх розвитку. Саме тому до даної процедури необхідно вдатися при появі будь-яких відхилень чоловічого здоров’я.
Що визначають і що можна виявити при проведенні УЗД мошонки?
Розміри, форму, розташування яєчок, придатків, наявність і кількість вільної рідини, товщину стінок мошонки. Структуру м’яких тканин. Розширення вен мошонки і сім’яного канатика. Виявляють вогнища запалення яєчка і придатків.
Вроджені аномалії . Наприклад, дистопія яєчка (аномальне розташування яєчка), неопущення яєчка (крипторхізм), атрофія або кіста яєчка. Якщо вчасно не розпочати лікування, то може розвинутися малігнизація. Тобто, перетворення в злоякісну пухлину.
Визначаються всі можливі судинні захворювання , як яєчка, так і його придатків з насіннєвим каналом.
Запальні захворювання яєчок і придатків, в тому числі епідидиміт, орхіт, орхоепідидіміт, туберкульоз.
Пухлини яєчка і придатків – існують пухлини, які розташовуються за межею тканини яєчка і всередині його. Треба сказати, що практично завжди пухлини, які зовні яєчка – злоякісні. Вони успішно лікуються, в основному, тільки на ранніх стадіях, коли вони себе ще не виявляють ніяк і визначаються тільки завдяки зробленому УЗД мошонки . Ті ж, які всередині, найчастіше доброякісні. В більшості своїй, зустрічаються злоякісні, а тому становлять загрозу для життя. Виявлення пухлин на ранніх стадіях дозволяє почати комплексне лікування (хірургія, хіміо- та променева терапія), які значно підвищують шанси на купірування пухлини.
Підготовка до УЗД органів мошонки
Спеціальної підготовки до УЗД мошонки не потрібно. Єдина умова виконання даного дослідження – гігієнічна обробка зовнішніх статевих органів.
Насправді, таке дослідження – це повністю нешкідлива процедура. Після неї немає ніяких побічних ефектів або ускладнень. Сама процедура абсолютно безболісна і атравматична (неінвазивна). По закінченню обстеження ви можете негайно приступити до свого звичайного життя. Ніякої особливої підготовки до його проведення не потрібно. УЗД мошонки настільки безневинна процедура, що її можна проводити нескінченну кількість разів і так часто, як це зажадає ситуація