Ультразвукове дослідження (УЗД) молочних залоз.
Для обстеження молочних залоз і діагностики патологій даної області зазвичай використовують ультразвукове дослідження – один з найбезпечніших і безболісних способів обстеження.
Серед усіх видів онкологічних захворювань рак молочних залоз займає лідируючі позиції і з кожним роком кількість хворих збільшується. Запорука успіху лікування онкологічних захворювань вважається рання диагностика пухлин молочної залози.
УЗД молочних залоз дозволяє не просто діагностувати захворювання, а виявити на ранніх етапах розвитку, коли лікування його не настільки складне, а ймовірність ускладнень мала.
Ультразвукове дослідження молочних залоз є як самостійним діагностичним методом, так і разом з мамографією. У деяких випадках УЗД перевершує мамографію, це відбувається при дослідженні у молодих жінок молочних залоз, які мають більш щільну структуру. Цей метод є абсолютно безпечним, і на відміну від мамографії пацієнт не піддається опроміненню.
Ультразвукове дослідження по своїй безпеці, нешкідливості, необтяжливістю, точністю, відносній простоті виконання по доступній ціні, перевершує інформативність мамографії у виявленні кіст, при дослідженні фіброзно-кістозної мастопатії.
Крім того, ультразвукове дослідження використовується лікарями для постійного динамічного спостереження за доброякісними утвореннями в молочних залозах, щоб стежити за будь-якими змінами.
Жінкам, яким ще немає 35 років, рекомендують робити не мамографію, а УЗД – діагностику. Мамографія виключається в період годування грудьми і під час вагітності, а ультразвукове дослідження залишається основним методом діагностики молочних залоз.
Якість ультразвукових досліджень (УЗД) залежить від обладнання, технології дослідження, досвіду лікаря і інтерпретації результатів. Останнім часом зі створенням апаратів нового покоління, оснащених високочастотними датчиками, колірної і енергетичний допплер допомагають в диференціації кіст і пухлин, оскільки внутрішній вміст кісти позбавлений судин і, отже, ніколи неможуть мати колірних локусів, дозволяє передопераційно, неінвазивно оцінити ідіференціювати пухлини по ступеню змін їх судинної стінки , по локалізаціі і кількості судин, будучи своєрідною мірою оцінки злоякісності новоутворень.
Будова молочних залоз.
Молочна залоза складається з часток, кількість їх від 15 до 20. Кожна частка складається з сотень клітин, що виробляють молоко, і групуються в часточки. З сосками з’єднуються групи часток завдяки каналам – протоках молочних залоз. Під час лактації молоко надходить по каналах в синуси («резервуари» для молока) і виділяється через сосок. Навколо соска розташований ареол.
Дві третини тканини молочної залози складаються із залозистої тканини, яка безпосередньо відповідає за продукування молока, також молочна залоза складається з сполучної тканини, жирової тканини, зв’язок Купера.
У молочних залозах немає м’язових тканин, є лише лімфатичні вузли (30-40 вузлів над ключицею, в пахвовій западині і під грудиною).
Показаннями для ультразвукової діагностики молочних залоз є:
- Діагностика кіст і інших утворень в молочних залозах, які були виявлені рентгенівською мамографією або за допомогою пальпації;
- Травми (різні удари, гематоми, відкриті і закриті ушкодження, а також колоті і різані рани); Гінекологічні захворювання, а саме порушення діяльності яєчників;
- Для виключення підозр різних захворювань, в тому числі онкологічних;
- Спадковість до злоякісних або доброякісних захворювань;
- Необхідність підбору гормональних контрацептивів;
- Обстеження перед протезуванням молочних залоз;
- Оцінка стану силіконових імплантатів (протезів) молочних залоз;
- Біль в молочних залозах і наявність ущільнень;
- Будь-які виділення з соска;
- Збільшення однієї або двох молочних залоз;
- Діагностика стану молочних залоз у годуючих матерів і вагітних жінок;
- Обстеження та діагностика молочних залоз у жінок, чий вік більше 30 років;
- Обстеження та діагностика молочних залоз у підлітків і дітей (як у хлопчиків, так і у дівчаток);
- Обстеження у чоловіків на предмет гінекомастії;
- Як додаткова діагностика після рентгенівської мамографії у жінок перед менопаузою;
- Зміни кольору шкіри навколо соска, зморщування, втягнутий сосок.
Переваги УЗД молочних залоз у нас:
- Сучасне УЗД обладнання з кольоровим картуванням 2013 року випуску;
- Висока інформативність у виявленні пухлин малих розмірів (менше півсантиметри в діаметрі;
- Можливість зробити знімок патологічного утворення;
- Консультація фахівця за результатами обстеження;
- Висококваліфікований лікар, лікар вищої категорії, зі стажем роботи за фахом більше 25 років;
- Результати дослідження готові відразу ж, їх не треба обробляти;
- Результати видаються на руки пацієнтові в друкованому вигляді;
- Доступні ціни на послуги УЗД;
- Зручне розташування діагностичного центру МЕДІС;
- Багаторічний досвід УЗД обстежень;
- Оперативна і точна постановка діагнозу.
Як проходить УЗД молочних залоз.
Для того щоб оцінити розташування протікаючих в молочних залозах патологічних процесів фахівці використовують нижченаведені типи поділу грудної залози: на чотири квадранта і околососкову область або ж за секторами подібно часовому циферблату.
Ультразвукова діагностика (УЗД) молочних залоз проводиться за допомогою спеціальних датчиків з робочою частотою 5-7,5 МГц.
Пацієнту необхідно буде роздягтися до пояса, лягти на кушетку в положенні на спині. Якщо в пацієнтки великі розміри молочних залоз, то дослідження проводиться стоячи або сидячи з піднятими вгору руками або лежачи на боці. На шкіру грудей наноситься спеціальний гель, який не залишає слідів, не має запаху, безбарвний і сприяє кращому проходженню ультразвуку. Будь-яких больових відчуттів і дискомфорту пацієнт не відчуває.
Діагностика триває від 5 до 20 хвилин. Після закінчення процедури гель стирається серветкою або рушником, і пацієнт може йти додому.
Підготовка до УЗД молочних залоз.
Спеціальної підготовки до дослідження не потрібно. Найчастіше ультразвукову діагностику проводять в першій фазі менструального (з 5 по 14 день менструального циклу).
При менопаузі УЗД молочних залоз можна робити в будь-який день.
Як часто можна робити УЗД молочних залоз?
УЗД молочних залоз нешкідлива. Для контролю і спостереження за станом молочних залоз необхідно робити УЗД 2 рази в рік, тобто кожні півроку. Це запобіжить можливісті розвитку захворювань і допоможе вчасно почати лікування, не доводячи до запущених форм. Також необхідно проводити УЗД при наявності спадкової схильності до гінекологічних та онкологічних захворювань.
Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендує проводити ультразвукову діагностику молочних залоз у жінок хоча б один раз на рік для профілактики захворювань і новоутворень, а після досягнення віку 40 років – 2 рази на рік.