Онко-мамологія – це розділ у медицині, котрий спеціалізується на діагностиці, профілактиці та лікуванні захворювань молочних залоз. Звернутися у ДЦ «МЕДІС» на консультацію до лікаря-мамолога ви можете з метою профілактичного огляду. При огляді лікар призначить необхідні дообстеження для встановлення діагнозу та правильного призначення ліків. Є можливість співпраці з суміжними спеціалістами : ендокринолог, гінеколог.
Консультація лікаря-мамолога необхідна при наявності наступних симптомів:
- Біль у молочних залозах.
- больові відчуття у пахвових ділянках
- поява ущільнень та вузлів у м/з
- тяжкість у молочних залозах
- почервоніння шкірних покривів
- синці(гематоми) після травми молочних залоз
- виділення з сосків
- деформація молочних залоз
- втягнення соска
При наявності вище перерахованих симптомів потрібно звернутися на прийом до лікаря-мамолога.
Діагностика захворювань молочних залоз у ДЦ «МЕДІС»
Консультація лікаря-мамолога включає: зовнішній огляд пацієнтки з пальпацією молочних залоз, візуально оцінюється асиметрія молочних залоз та її причина(пухлинні утворення, рубцева деформація, індивідуальні особливості жінки). Лікар оглядає груди в різних положеннях(стоячи та лежачи), аби виявити ущільнення та пухлини, наявність патологічних виділень з сосків обох молочних залоз, ревізія пахвових ділянок на предмет збільшених лімфатичних вузлів. В нашому центрі для підтвердження діагнозу також використовуються інструментальні та клінічні види обстежень:
- УЗД молочних залоз
- Цитологія
- Пункція утворень молочних залоз для проведення біопсії
Якщо у лікаря виникають сумніви щодо встановлення остаточного діагнозу, він може вас направити на додаткові методи обстеження: мамографія, трепан-біопсія(гістологічне дослідження у лабораторії CSD).
Пухлини молочних залоз
Серед найпоширеніших патологій у жінок виділяють новоутворення молочних залоз різного генезу: доброякісні та злоякісні пухлини.
Причини та ознаки доброякісних пухлин
Причини виникнення доброякісних пухлин молочних залоз: порушення функції яєчників, щитоподібної залози, доброякісні утворення гіпофізу, цукровий діабет, безконтрольний прийом гормональних препаратів (КОК, ЗГТ), зайва вага, травмування молочних залоз, спадкова схильність(матір, бабуся, рідні сестри).
Перші ознаки росту пухлини це поява безболісного ущільнення або з вираженим больовим синдромом у ділянці його виникнення. Пальпаторно відрізнити доброякісну пухлину від злоякісної неможливо, при цьому проводять спеціальне гістологічне дослідження для верифікації пухлини.
До доброякісних утворень молочних залоз відносять такі патологічні утворення:
- Фіброаденома – пухлинний утвір з чіткими, рівними контурами, обмежене капсулою, що складається з видозміненої сполучної та залозистої тканини;
- Внутрішньопротокові папіломи – гіперплазія протоків молочної залози, що характеризуються виникненням утвору на ніжці, що складається зі сполучної тканини. При великих розмірах може мати активне кровопостачання.
- Ліпома – утвір, що складається з жирових часточок у капсулі. Відрізняється округлою формою та м’якою консистенцією. Такі утворення здатні досягати великих розмірів( до 10см), зміщувати навколишні тканини. Ліпоми невеликого розміру(до 1,5см) клінічно себе не виявляють. Лікування таких новоутворень – хірургічне висічення. Показанням до оперативного втручання є швидкий ріст, больовий синдром, косметичний дефект.