Гінекологічне УЗД (УЗД органів малого таза)
Жінка повинна хоча б 2 рази в рік проходити гінекологічне ультразвукове обстеження . Робити це необхідно незалежно від того, болить щось чи ні, тому що багато захворювань можуть протікати приховано і безсимптомно. Ультразвукове дослідження може виявити багато захворювань на ранніх стадіях. Занедбаність таких захворювань як міома матки, ендометріоз може привести до безпліддя.
Що таке гінекологічне УЗД?
Гінекологічне УЗД – це метод ультразвукового дослідження жіночої статевої сфери, спрямований на діагностику гінекологічних захворювань. З огляду на те, що даний вид обстеження має високу точність діагностики і є нешкідливим для організму, широко застосовується як в гінекології, так і при вагітності. Як правило, гінеколог після консультації майже завжди спрямовує пацієнтку на УЗД органів малого таза. Що стосується підлітків, то ультразвукове дослідження репродуктивної системи дівчини допомагає на ранніх стадіях виявити всі захворювання і своєчасно подбати про здоров’я майбутньої мами.
Гінекологічне УЗД – це один із широко використовуваних безболісних, доступних, інформативних, неінвазивних методів ультразвукового дослідження жіночої репродуктивної системи. Сучасну медицину неможливо уявити без цього виду діагностики.
Як правило, гінекологічне УЗД проводять через передню черевну стінку трансабдомінально – матка і придатки обстежуються за допомогою зовнішнього датчика через передню черевну стінку.
Найчастіше, УЗД матки здійснюється з використанням енергетичного допплерівського картування, що дає можливість візуалізувати навіть найдрібніші судини.
Спочатку гінекологічного обстеження проводять трансабдомінальне дослідження, потім – трансвагінальне УЗД. При проведенні трансвагінального УЗД матка, маткові труби і яєчники деталізуються чіткіше.
Що таке трансвагінальне УЗД?
Трансвагінальне УЗД надає більш повну і достовірну інформацію, так як здійснюється за допомогою спеціального датчика, що вводиться прямо в піхву. Цей спосіб не вимагає попередньої підготовки. Вагінальне УЗД дозволяє провести більш точну діагностику органів малого таза.
Трансвагінальне УЗД дозволяє більш детально візуалізувати жіночі статеві органи і виявити найменші зміни, адже між датчиком і досліджуваними на УЗД органами розташовується тільки тонка стінка піхви, так як датчик «розглядає» органи в безпосередній близькості, а НЕ через шкіру і сечовий міхур, картинка виходить більш інформативною.
Датчик спеціальної форми з надітим на нього презервативом вводиться в піхву жінки (використання презерватива при цьому виключає можливість зараження під час дослідження).
Такий спосіб дослідження дозволяє добре розглянути будова шийки матки, побачити вагітність дуже маленького терміну. Лікар протягом одного УЗД дослідження може по черзі користуватися як звичайним (тобто абдомінальним), так і вагінальним датчиками.
Для УЗД бажано використовувати спеціальні презервативи. Що являють собою презервативи для ультразвукового дослідження (ректального і вагінального)?
- проходять ретельний електронний контроль перед використанням;
- виготовляються з натурального латексу, який не викликає алергічних реакцій;
- ці презервативи прозорі;
- мастило відсутнє, так як для УЗД використовується спеціальний гель, який несумісний з мастилами, що знаходяться в звичайні презервативи;
- відсутнвй резервуар для сперми, що дозволяє презервативу більш щільно прилягати до ультразвукового датчика;
- не утворює складки, а має гладку поверхню, облягаючий датчик, що сприяє більш якісному дослідженню, не змінюючи зображення.
Що можна обстежити на УЗД органів малого таза
Це обстеження внутрішніх органів жіночої статевої системи, в яку входять матка, шийка матки, маткові труби і яєчники. Дозволяє визначити розміри, форму, структуру і аномалії розвитку матки і придатків. При УЗД органів малого таза крім визначення форми, положення, розмірів матки, ехоструктури її стінок, стану яєчників, під час дослідження оцінюється і стан сечового міхура, судин, лімфовузлів, кишечника, а також виявляються пухлинні утворення в порожнині малого тазу. Лікар оцінює товщину ендометрії (внутрішнього шару матки) і відповідність товщини ендометрія дню менструального циклу. Важливим моментом дослідження є вивчення структури шийки матки на УЗД. Невеликі відхилення розмірів матки або товщини ендометрії не завжди вказують на захворювання і оцінюються лікарем індивідуально. У нормі розміри матки варіюють в залежності від віку жінки, кількості вагітностей та пологів.
За формою матка нагадує грушу і призначена, головним чином, для виношування заплідненої яйцеклітини під час вагітності. Тіло матки складається з трьох шарів (оболонок): ендометрій, міометрій, периметрій.
Функціональна роль матки в жіночому організмі надзвичайно велика і полягає в наступному:
- захист вищерозташованих статевих органів і черевної порожнини від надходження інфекційних збудників з піхви (за допомогою цервікального каналу);
- регулярне самоочищення порожнини матки, цервікального каналу та піхви за допомогою щомісячного виділення менструальної крові;
- участь в процесі статевого акту і створення умов для транспорту сперматозоїдів через цервікальний канал у порожнину матки та труб;
- імплантація заплідненої яйцеклітини зі створенням умов для розвитку ембріона і плоду протягом вагітності, вигнання плода в процесі пологів;
- разом зі своїм зв’язковим апаратом матка становить і зміцнює тазове дно.
Показання для проведення гінекологічного УЗД:
- Патологія матки: міома (фіброміома) матки, аденоміоз (ендометріоз тіла матки);
- Патологія ендометрії: гіперплазія, ендометрія, поліпи;
- Запальні захворювання органів малого тазу: гідросальпінкс, піосальпінкс, ендометрит;
- Патологія яєчників: кісти і пухлини яєчників, полікістоз;
- Утворення малого таза: пухлини кишечника, сечового міхура, яєчників, матки;
- Профілактичне обстеження;
- При порушеннях менструального циклу;
- Виявлення вагітності на ранніх термінах (на нашому апараті ми може побачити вагітність з 4-5 тижнів);
- Безпліддя;
- Фолікулогенез (визначення функції яєчників), наявність в них дозріваючих фолікулів, а також відповідність розмірів фолікулів до дня менструального циклу;
- Болі внизу живота під час або перед менструацією;
- Рясні, мізерні, хворобливі менструації;
- Патологічні виділення зі статевих шляхів;
- Маткові кровотечі поза менструального циклу;
- Спостереження за перебігом захворювань;
- Діагностика можливих ускладнень після пологів або абортів;
- Перед установкою внутрішньоматкового контрацептиву;
- Оцінка розташування внутрішньоматкової спіралі (ВМС) в порожнині матки;
- Прийом протизаплідних і гормональних препаратів;
- При захворюваннях молочних залоз.
Які захворювання можуть бути виявлені на УЗД матки?
- Міома матки;
- Ендометріоз;
- Аденоміоз;
- Пороки розвитку матки;
- Поліпи ендометрія;
- Рак шийки матки;
- Рак ендометрія;
- Кіста яєчника;
- Полікістоз яєчників;
- Сальпінгіт;
- Пухлини яєчників і маткових труб.
Коли бажано проходити гінекологічне УЗД:
УЗД рекомендується проводити на 5-7 день від першого дня менструації.
Якщо лікар хоче оцінити функцію яєчників (розвиток його фолікулів – фолікулогенез), то УЗД яєчників рекомендують пройти кілька разів протягом менструального циклу (наприклад, 1 раз на 8-10 день менструального циклу, 2 раз на 14-16 день, в 3 раз на 22-24 день).
Підготовка до гінекологічного УЗД:
Для трансабдомінального УЗД необхідна підготовка сечового міхура: ми рекомендуємо випити від одного до півтора літрів води за годину до процедури і не мочитися перед проведенням УЗД.
Гінекологічне УЗД вимагає дотримання ще однієї умови: кишечник повинен бути спорожненим, без газів. Тому за два – три дні до дослідження потрібно дотримуватися дієти, що обмежує вживання продуктів викликають запори або газоутворення:
Виключити з раціону чорний хліб, молоко, горох, квасолю, капусту, свіжі овочі і фрукти. Якщо Ви страждаєте підвищеним газоутворенням рекомендується прийняти Еспумізан по 2 таблетки 3 рази на день, або протягом трьох днів до дослідження приймати МЕЗИМ (панкреатин, холензим), по 1 таблетці 3 рази на день, або відвар ромашки, кропу.
Пам’ятайте !!! Від дотримання правил підготовки до процедури, залежить достовірність отриманих результатів.
Сама процедура займає десять – двадцять хвилин, є абсолютно безболісною.