УЗД серця, ехокардіографія серця (ЕХО КГ)
УЗД серця і судин або ехокардіографія є сучасним, безболісним, безпечним і, головне, високоінформативним методом найбільш точної діагностики серцево-судинних захворювань. УЗД серця дає максимум інформації в найкоротші терміни. Принцип дії УЗД заснований на здатності УЗ хвиль відбиватися від структур різної щільності, змінюючи довжину хвилі і швидкість поширення. Хвилі уловлюються спеціальним обладнанням і, пройшовши комп’ютерну обробку, створюють зображення серця на екрані.
Ехокардіографія дозволяє побачити серце, всі клапани, чотири його камери в реальному часі і в русі.
Ехокардіографія єдиний достовірний метод діагностування клапанних вад серця (вроджених або придбаних ревматичних, постендокардітичних, атеросклеротичних), а також більшості відомих вроджених вад серця. Метод дозволяє виконувати динамічне спостереження за пацієнтами з вадами серця.
УЗД серця дозволяє точно виміряти структури серцевого м’яза: товщину задньої стінки лівого шлуночка, міжшлуночкової перегородки, розміри клапанів, діаметри судин (аорти, легеневої артерії). Проаналізувати руху клапанів, стінок правого і лівого шлуночків. Визначити скоротливу здатність серцевого м’яза. Допплерографія допомагає визначити швидкість кровотоку і його спрямованість. Також УЗД – високоточний метод оцінки функціонально-фізіологічного стану серця. Незамінне УЗД серця для визначення наявність рідини в серцевій сумці при запальних процесах.
Як показує практика, під час ехокардіографії можна діагностувати практично 90% всіх захворювань серця. У певному ряді випадків ультразвукове дослідження серця дає можливість діагностувати деякі захворювання серця ще до появи перших клінічних симптомів (латентна форма ревматизму, ішемічна хвороба серця, пухлини перикарда і серця).
Показання для УЗД серця
- всі форми ішемічної хвороби серця (постінфарктний і атеросклеротичний кардіосклероз, нестабільна стенокардія, гострий інфаркт міокарда);
- швидка стомлюваність, слабкість, млявість, задишка;
- біль і дискомфорт в області серця;
- похолодання кінцівок;
- перебої в роботі серця, порушення ритму серця, прискорене серцебиття;
- наявність змін на електрокардіограмі – ЕКГ;
- епізоди втрати свідомості;
- поява набряків;
- виявлення шумів в серці;
- поганий набір ваги у дітей;
- блідість шкіри;
- синюшність покривів шкіри: вушних раковин, носогубного трикутника, рук і ніг;
- вроджений порок серця;
- придбаний порок клапанів серця і наявність протезованих клапанів серця;
- тремтіння над областю серця;
- виявлення ознак серцевої недостатності;
- підвищення артеріального тиску;
- наявність «серцевого горба», який виявляється при пальпації і т. д.;
- тривале підвищення температури тіла;
- системні захворювання (ревматизм, системний червоний вовчак, склеродермія);
- захворювання легенів (гостра пневмонія, хронічний бронхіт, бронхоектатична хвороба, бронхіальна астма);
- вагітність.
Хвороби, які можна виявити при УЗД серця:
- кардіоміопатія (гіпертрофічну кардіоміопатию);
- перикардит, ендокардит;
- вроджені та набуті вади серця: (стеноз, недостатність змикання стулок);
- пухлини;
- ділянки некрозу після перенесеного інфаркту міокарда (ГІМ);
- тромби в порожнинах шлуночків;
- ішемічну хворобу серця (ІХС) (інфаркту міокарда, стенокардії);
- аневризми;
- легеневу гіпертензію.
Все більш широко застосовується УЗД серця і судин для проведення профілактичних оглядів, оскільки метод дозволяє виявляти початкові розлади діяльності серця.
УЗД серця абсолютно безпечна і безболісна як для дорослих, так і для дітей. Для тих, хто ретельно стежить за своїм здоров’ям, після досягнення сорокарічного віку ультразвукова діагностика серця і судин повинна проводитися не рідше, ніж один раз на рік.
Ультразвукове дослідження серця (ехокардіографія) дозволяє виявити початкові зміни в серці, такі як діастолічна дисфункція лівого шлуночка, гіпертрофія лівого шлуночка (потовщення стінки). При виявленні цих ознак у людей з підвищеним тиском крові (навіть якщо людина вважає себе абсолютно здоровою) можна говорити про те, що навіть мінімальні клінічні прояви вже призводять до змін в серці і людині необхідне лікування.
Фактори, які підвищують ризик появи серцевих захворювань:
- нервове перенапруження і часті стреси;
- куріння, регулярний прийом алкогольних напоїв;
- малорухливий спосіб життя і підвищена маса тіла;
- цукровий діабет;
- артеріальна гіпертонія;
- високий рівень холестерину в крові;
- патології серцево-судинної системи у близьких родичів.
Ми рекомендуємо проводити комплекс обстежень серця:
- УЗД серця
- ЕКГ – електрокардіограма.
Дані дослідження не замінюють один – одного, а лише тільки в комплексі дають повну картину стану серця, серцевого м’яза.
ЕхоКГ – метод дослідження, який в сукупності з електрокардіограмою (ЕКГ) та кардіовізором, анамнезом, фізикальним обстеженням і лабораторними показниками, дає уявлення лікарю про наявну патологію.
Найбільш інформативний метод дослідження серця – проба з фізичним навантаженням – Проба Майстра.
Як роблять УЗД серця
Сама процедура УЗ – діагностики серця абсолютно безболісна і не вимагає будь-якої спеціальної підготовки. Хворий роздягається до пояса, застосовуючи спеціальний гель, доктор встановлює датчик в різних позиціях на грудну клітку. Датчик не завдає абсолютно ніякого дискомфорту пацієнтові. Побічних ефектів і ускладнень у цього методу дослідження не буває. При звичайних умовах дослідження триває від 20 до 45 хвилин. Бажано за 15-20 хвилин до дослідження не робити активних дій (бігати, стрибати і ін.).
Переваги наших діагностичних досліджень:
- Ми строго дотримуємося стандартів доказової медицини, враховуючи при цьому індивідуальні особливості пацієнтів.
- У клініці використовується сучасне обладнання, яке відповідає світовим стандартам якості.
- Пацієнту повідомляється вся інформація про результати проведених досліджень і їхнє значення. Консультування проводиться у доступній для сприйняття формі.